Bize Ulaşın: 0 212 909 9 638 S.S.S   Destek İçin
Google Adwords Reklamları

Google Adwords Reklamları

Hem şahsi hem de mesleki olarak kullandığımız internet vasıtası ile ayrılmaz bir parçamız olan Google, bilhassa tanıtımlar yönünden herkese gereksinimi olan çözümleri sunmaktadır. Bu yönden da dijital pazarlamanın parçası olan Adwords Google içinde en sık sarfedilen ve en etkili hizmetlerinden biridir. Çünkü Google Adwords yani online reklamcılık, son senelerde yeni müşterilere ulaşmak yanı sıra firmaların büyümesi amacıyla de en doğru yol olduğunu defalarca kanıtlamıştır.
Google Adwords Reklam Fiyat ve Ücretleri 
“Google Adwords’ün maliyeti nedir?”  
Muhtemelen dünyada bulunduğu kadar Google Adwords Türkiye kullanıcıları da Google’da reklam vermeye niyetlendikleri vakit en ilgilendikleri ve merak ettikleri mevzu bu olmaktadır.
Ne yazık ki bu problemin basit ve tek bir yanıtı yoktur. Bu soruya en makul yanıt ise “çeşitli değişkenlere bağlıdır” olacaktır.
Google adwords reklam fiyatları çok detaylı değişkenlere bağlıdır. Bu değişkenlerin en iyi şekilde optimize edilmesi ile yüksek başarı sağlarsınız. Google reklamları bölümünde eksper partner Google reklam firmaları bütün ihtiyaçlarınızı rahatça karşılayacak size özel çözümler sunabilirler.
Gelin, Google adwords tam olarak nedir kısaca bir göz atalım;
Google Adwords Reklamı Nedir? Nasıl Reklam Verilir?  
Adwords, Google’ın ücretli olarak sunmuş olduğu reklamcılık hizmetleridir. Bir internet sayfasına girdiğinizde ekranınızın altında, üzerinde ya da yanlarında sık sık tanıtımlar görüyorsunuz değil mi? İşte, hepsi şirketlerin para ödeyerek satın aldıkları internet reklamları yani Adwords reklamlarıdır.
İnternetle hayatımızın ayrılmaz bir parçası olan bu tanıtımlar ürün ya da hizmet tercihlerimize, girdiğimiz internet sitelerine ya da kullandığımız uygulamalara göre biçim almaktadır. Kafanız mı karıştı? O vakit size kısaca Google reklamlarının mantığını anlatmaya çalışalım.
Herhangi bir Google kullanıcısı, bir cümle ya da terim üzerinden arama yaparken, Google bu kullanıcıya aramasında kullandığı anahtar kelimeye dayalı tanıtımlar gösterir. Reklamlarının arama netice sayfasında görünmesini isteyen firmalarda tüketicilerin kendi sundukları mal ve hizmeti arar iken kullanacaklarını düşündükleri anahtar kelimeler amacıyla öneri verirler. Mesele, İstanbul’da tespit edilen bir tesisatçı “sıhhi tesisat İstanbul” ya da “bozuk musluk” şeklinde anahtar kelimelere öneri verebilir.
Bölgede yer alan başka tesisatçılara göre ne kadar öneri verildiğine bağlı olarak, reklamları kullanıcıların öneri verilen kelimeler aradığında, Google neticeler sayfasında görünür. Hem de Google verilen teklife ek olarak reklamın ve internet sayfasının niteliği ve mevzu ile alakasına da ilgi eder. Misal olarak en yüksek öneriyi vermiş olsanız bile “çiçekçi İstanbul” diye aradığında sıhhi tesisat reklamını katiyen görüntülenmeyecektir.
Google Adwords Reklamlarını Neden Tercih Edilir? 
Google reklam idaresi düzeneğinin tercih edilme gerekçelerini kısaca özetlemek istersek şunları söyleyebiliriz;
 • Her sektörden ufak ya da büyük her firma kullanabilir.
 • Adwords reklamları geleneksel pazarlamadan daha etkindir.
 • Faaliyetler daha süratli satışa dönüştürülür.
 • Hedef kitleye daha basit erişilir ve iyi temaslar geliştirme imkânı sunar.
 • Kolaylıkla marka itibari oluşturulur ve olumlu imaj rahatça yayılır.

Google Adwords Reklam Modelleri  

Google adwords reklam verme kararı alanlar bu hizmetten iki şekilde yararlanabilirler. Bunlardan birincisi reklam vermek isteyen firmalar işleri ile ilgili anahtar kelimeler amacıyla öneri sunarak bu anahtar kelimeler ile internet üzerinden bir arama sorgusu yapan kullananlara kendilerini gösterme ihtimaline sahip olurlar. Arama ağı reklamları da denen bu hizmette tıklama başına ödeme yapılır.

İkinci tür hizmet ise internet sitelerine banner tipi reklam yerleştirme seçeneğidir. Google’ın bu hizmeti yani görünümlü reklam ağı çok geniş bir potansiyele sahiptir. Nerede ise küresel internet kullanıcılarının yüzde 90’ı seviyesinde iletişim sağlanır.
Google Adwords Reklamını Kimler Kullanır?
Google Adwords reklamlarını kendini tanıtmak isteyen şahıs ya da kurumlardan, işini büyütmek isteyen her sektörden her kesim şahıslara kadar çok geniş yelpazede kullanılır. Etkin bir pazarlama çalışması olan Google Adwords reklamları herkes amacıyla olmazsa olmaz bir reklam ve pazarlama aracı durumuna gelmiştir. Son senelerde gittikçe çoğalan talep tarafında Google Adwords danışmanlığı alan firma adedi çoğalmıştır.
Google Adwords Reklamlarının Avantajları Nelerdir?
Her ne gaye amacıyla olursa olsun Google Adwords’un sağlayacağı faydaları şu şekilde sıralayabiliriz;
 • Adwords, SEO çalışmalarına göre daha süratli neticeler verir. İyi optimize edilmiş bir Adwords kampanyası sizi arama neticelerinde rahatlıkla ilk sıraya çıkartabilir.
 • Adwords marka bilinirliğinizi arttırmanın ve kendiniz ile ilgili bilgi vermenin etkili bir yoludur.
 • Hedef kitlenize direkt olarak reklam verebilirsiniz. Yani doğru insana doğru vakitte erişme imkanınız olur.
 • Gmail gelen kutusu aracılığı ile daha çok şahsa ulaşma imkânı bulabilirsiniz. Google Eylül 2015 tarihi itibari ile Gmail reklamlarını Google Adwords’se birleşik ederek daha çok potansiyel müşteriye ulaşma imkânı da sağlamıştır. G
 • Google Adwords ile performansınızı daimi ölçebilirsiniz. Reklamınızı kim tıkladı, Adwords’ten internet sitenize ne kadar trafik geldi, hangi anahtar sözcük potansiyel müşteri meydana getirdi gibi çoğu hususta ölçülebilir bilgilere sahip olursunuz.
 • Diğer reklam araçlarına göre daha düşük maliyetli olması da en büyük üstünlükleri arasındadır. Tıklama başına ödeme uygulanacağı amacıyla reklamınızı gören herkes amacıyla değil ilgilenen  şahıslar başına ödeme yaparsınız.
Yazar Hakkında

Cevap Bırakın

×